Poszetka – jak ją nosić i dlaczego warto?

Poszetka to ozdobna chusteczka, którą wkłada się do kieszeni na piersi marynarki lub garnituru. Uważana jest za gustowny dodatek do bardzo eleganckich i szykownych stylizacji, jak i ciekawy akcent w mniej formalnych strojach w stylu smart casual. Wzór poszetki często dostosowuje się do krawata lub muchy i bez problemu można kupić gotowe zestawy krawatów lub much i poszetek. Trzeba jednak uznać, że jest to droga „na skróty” do dobrego stylu, bo poszetkę można dobrać indywidualnie, aby lepiej podkreślała charakter stylizacji i gust mężczyzny, który ją założy. Wielu panom wybór odpowiedniej poszetki, a także sposób ułożenia jej w kieszeni, nastręcza wiele trudności. Dzięki temu artykułowi z pewnością kilka kwestii związanych z poszetkami wyjaśni się i nie będzie już powodować żadnych problemów.

Co to jest poszetka i skąd się wzięła?

Poszetka nie zawsze była ozdobną chusteczką. Wręcz przeciwnie, początkowo była traktowana jako dodatek praktyczny – była to zwykła chusteczka, którą można było przetrzeć na przykład czoło lub nos i nikt nie traktował jej jako uzupełnienia stroju mężczyzny.  Chusteczki pojawiły się już w czasach starożytnych, ale powszechnie w kieszeniach, jako praktyczny dodatek zaczęto je nosić w Europie już w XVI wieku. Od tego czasu stawał się one coraz ozdobniejsze. Mogły być haftowane czy  wykończone falbanką; często takie chusteczki były prezentem dla mężczyzn od wybranek ich serca.

Wraz z rozpowszechnianiem się garniturów, czyli w XIX wieku, coraz powszechniejsze stawały się również chusteczki, które wkładano w kieszeń na piersi. Nadal jednak poszetka łączyła dwie funkcje – estetyczną i praktyczną. Rewolucja nastąpiła w latach 20. XX wieku. Na rynku pojawiły się wówczas chusteczki papierowe. Wraz ze wzrostem ich popularności, poszetki przestały być traktowane jako praktyczne dodatki, a stały się tylko elementem estetycznym. Dzięki temu zmieniły się ich wzory, ale również materiały, z których można je wykonać, bo nie musiały one być już chłonne i wygodne w używaniu. Liczyła się tylko ich estetyka.

Wzory i materiały poszetek do garniturów i marynarek

Najpopularniejsze materiały, z których wykonuje się poszetki to naturalne len, bawełna lub jedwab. Są eleganckie i lekkie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać poszetkę wykonaną z wysokiej jakości tkaniny syntetycznej. Odkąd poszetek nie używa się do celów praktycznych, wybór takiego materiału jest jak najbardziej na miejscu.

Bardzo ważny jest również wzór i kolor poszetek. Panuje powszechne i słuszne przekonanie, że powinny one nawiązywać do krawata. Nie oznacza to, że krawat lub mucha i poszetką mają być identyczne – mogą mieć za to podobny wzór lub kolor. Niestety, sprzedawcy często oferują gotowe zestawy, w których wzory i kolory są takie same. Wybór takiego pakietu od razu sugeruje, że osoba, która go nosi zna się na modzie i jej zasadach pobieżnie.

Warto pamiętać również, że poszetki nie trzeba łączyć z krawatem lub muszką i ogólnie z eleganckim garniturem. W dzisiejszych czasach nic nie stoi na przeszkodzie, aby dołączyć poszetkę do marynarki i rozpiętej koszuli. Jak wówczas dobierać poszetkę? Bezpiecznym i klasycznym rozwiązaniem jest poszetka biała, która idealnie sprawdzi się do gładkich koszul w różnych kolorach. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że strój bez krawata jest mniej formalny, więc również mniej formalnie można podejść do wyboru poszetki. Może ona być dobrana do koloru koszuli, marynarki lub innego elementu ubrania. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na oryginalny wzór lub kolor, który sprawi, że poszetka będzie podkreślać odwagę i styl mężczyzny, który zdecyduje się ją włożyć.

Jak nosić, czyli układanie poszetki

Sposobów ułożenia poszetki w kieszeni jest co najmniej kilkanaście. Niektóre z nich są proste i każdy będzie umiał ułożyć tak poszetkę w swojej kieszeni, inne są fantazyjne, a do prawidłowego ułożenia będą wymagały dużo wprawy. Najpopularniejsze ułożenie to tak zwany TV Fold – jest proste i gustowne. Kwadratową poszetkę należy złożyć na pół, aby przybrała kształt prostokąta, a następnie złożyć ją jeszcze raz w drugą stronę – tak, aby grubsza część schowana była w kieszeni, a cieńsza delikatnie z niej wystawała. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby próbować i uczyć się innych układów. Należy jednak unikać wkładania poszetki do kieszeni w przypadkowy sposób, bo z eleganckiego akcentu może zmienić się w niezbyt estetyczny dodatek.

Trzeba też pamiętać o dbaniu o wygląd poszetki w trakcie noszenia. Nie powinna być ona w żaden sposób przymocowana do kieszeni, więc zupełnie naturalne jest, że może wysunąć się nadmiernie lub całkowicie schować. Wystarczy o tym pamiętać i co jakiś czas dyskretnie poprawić ułożenie poszetki w kieszeni.

Poszetka do garnituru lub marynarki – ważny detal, który warto nosić

Poszetka jest bardzo ważnym dodatkiem do męskiego stroju – zarówno eleganckiego garnituru, jak i sportowej marynarki. Wielu panów pomija ten element garderoby, uważając , że nie jest on istotny. To błąd, a dobrze dobrana poszetka może stanowić zwieńczenie udanej stylizacji. Bardzo ważne jest również fakt, że wybór poszetek jest bardzo szeroki (przykład oferty można znaleźć pod tym linkiem – https://www.lancerto.com/dodatki/poszetki.html), więc z pewnością nie będzie problemem wybranie takiej, która dopasowana będzie do stylu i gustu każdego mężczyzny.Artykuł sponsorowany.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*