Odwodniona skóra twarzy – jakie są objawy widoczne na Twojej skórze?

Skóra sucha czy skóra odwodniona twarzy – sprawdź, jakie są różnice, czym się charakteryzują i w jaki sposób można pozbyć się uciążliwego problemu.

Skóra sucha a odwodniona

Jak jest różnica pomiędzy skórą suchą a odwodnioną? Skóra sucha to jeden z typów skóry. Może pojawić w każdym wieku, niezależnie od płci. Dotyczy całego ciała i towarzyszy jej uczucie ściągnięcia, ponieważ charakteryzuje się małą aktywnością gruczołów łojowych wytwarzających sebum – naturalnej substancji tworzącej warstwę ochronną na jej powierzchni. Jest cienka, szorstka, niemiła w dotyku i ma tendencję do łuszczenia. Niekiedy ma podłoże genetyczne, zazwyczaj jednak pojawia jako odpowiedź na niekorzystne warunki zewnętrzne, takie jak zimne i gorące powietrze, promieniowanie słoneczne oraz niewłaściwa pielęgnacja. Odwodniona skóra twarzy dotyczy wszystkich typów skóry, jeśli jednak towarzyszy skórze suchej, jest rezultatem uszkodzenia płaszcza hydro-lipidowego, który chroni skórę m.in. przed nadmiernym odparowywaniem wody.

Dehydratacja skóry

Dehydratacja skóry to nic innego jak odwodnienie. Pojawia się wtedy, gdy z naskórka wyparowuje więcej wody niż dociera do głębszych warstw skóry. Przyczyny problemu mogą leżeć w wielu czynnikach, a do najbardziej powszechnych należą: niewłaściwa pielęgnacja, odżywianie ubogie w wodę oraz spożywanie używek, w tym alkoholu i kawy. Dehydratacja skóry objawia się cechami:

  • brak elastyczności skóry,
  • nieadekwatna do wieku ilość zmarszczek mimicznych,
  • poszarzała karnacja, ‘
  • widoczne zmęczenie,
  • skłonność do wyprysków i zatkanych porów,
  • szybko wchłania krem i wciąż wygląda na wysuszoną.

Odwodniona skóry twarzy – skutki

Około 20% wody znajdującej się w całym organizmie gromadzi się w skórze. Jeśli organizm jest odwodniony, odbija się to bezpośrednio na jej strukturze i prowadzi do zakłóceń w jej funkcjonowaniu. Brak wody niszczy włókna kolagenowe i elastynowe odpowiedzialne za jej jędrność i napiętość, co w rezultacie skutkuje zwiotczeniem i szybszym pojawianiem się zmarszczek. Naskórek traci zdolność odnowy, staje się szorstki i podatny na pękanie.

Jak nawodnić skórę twarzy?

Pielęgnacja odwodnionej skóry twarzy powinna przebiegać na dwóch płaszczyznach. Podstawą działań są właściwa dieta oraz dobór odpowiednich, optymalnie odpowiadającym na potrzeby skóry preparatów kosmetycznych, które zadbają o jej kondycję od zewnątrz. Codzienna dieta powinna dostarczać organizmowi niezbędną do prawidłowego funkcjonowania wodę, a także witaminy i mikroelementy, takie jak witamina C, D, A oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, 6 i 9. Dzięki temu skóra zyska nie tylko na wyglądzie, ale i zdrowiu – będzie jędrniejsza, bardziej elastyczna i mniej podatna na powstawanie zmarszczek mimicznych. Polecanym kosmetykiem do codziennej pielęgnacji skóry suchej bądź skóry odwodnionej twarzy jest Vichy Nutrilogie 1. Ten innowacyjny krem zapewnia kompletne działanie odżywcze i nawilżające, eliminując dyskomfort spowodowany szorstkością i uczuciem ściągnięcia.

Nutrilogie 1 Vichy

Intensywnie pielęgnujący krem na dzień do skóry suchej Nutrilogie 1 Vichy stworzony został z myślą o codziennej pielęgnacji. Zapewnia „efekt opatrunku” i przynosi natychmiastową ulgę już od pierwszego zastosowania. Unikalna formuła kremu opiera się na sfingolipidach, które są efektem 10-letnich badań naukowych ekspertów Vichy. Sfingolipidy uzupełniają niedobór lipidów w skórze, odbudowując barierę hydrolipidową. Chronią przed nadmierną utratą wody. Stymulują skórę do produkcji własnych lipidów, by zapobiec ich niedoborom. Krem Nutrilogie 1 zawiera Wodę Termalną z Vichy o działaniu wzmacniającym, regenerującym i kojącym. Eliminuje problem przesuszenia, ściągnięcia i szorstkości, pozostawia skórę miękką w dotyku. Nie zawiera parabenów i jest bezpieczny dla skóry wrażliwej.

shutterstock_192028574

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*