Łuszczyca skóry głowy – jak załagodzić objawy?

Niejedna z nas boryka się z łuszczycą. Szczególnie postać dotycząca skóry głowy daje się we znaki. Jeśli i Ty musisz męczyć się z zaczerwienioną skórą i białymi plamami, przeczytaj – ten tekst jest dla Ciebie.
Objawy łuszczycy skóry głowy – po czym poznać problem?

 

Objawy łuszczycy skóry głowy – po czym poznać problem?

Łuszczyca skóry głowy jest chorobą autoimmunologiczną i może mieć różną genezę. Niestety, choroba trwa długo, a jej leczenie jest żmudne i uciążliwe. Choć nie obędzie się bez pomocy lekarza, istnieją domowe sposoby na leczenie łuszczycy skóry głowy, które pomogą szybciej pozbyć się problemu. Kiedy możesz podejrzewać u siebie łuszczycę? Jest kilka niepokojących objawów:

– zaczerwienienia i białe plamy pojawiają się przede wszystkim na owłosionej skórze głowy ale towarzyszą im podobne zmiany na całym ciele, szczególnie w okolicy kolan i łokci;

– zmiany są czerwono-brązowe; występują pojedynczo lub w większych skupiskach;

– przy łuszczycy skóra głowy wygląda jakby była pokryta łuską; wypadają włosy, skóra jest sucha i swędzi, szczególnie z tyłu, w okolicach czoła i za uszami;

– im dłużej utrzymują się zmiany, tym grubszą łuską są pokryte

– łuszczycy skóry głowy często towarzyszy także łuszczyca ogólna; może zaatakować na przykład paznokcie, które rogowacieją, a ich płytka staje się żółta. Są również łamliwe i dużo bardziej podatne na złamania oraz wolniej rosną.

Skąd bierze się łuszczyca skóry głowy?

Jeśli występują u Ciebie objawy łuszczycy skóry głowy, pierwszym pytaniem prawdopodobnie jest: skąd się wzięła? Przyczyn łuszczycy we włosach może być wiele. Nagłe ataki łuszczycy lub zaostrzenie łagodnych objawów może spowodować stres lub traumatyczne przeżycie. Również fizyczne uszkodzenia skóry może doprowadzić do łuszczycy skóry głowy. Niekiedy przyczyną zmian łuszczycowych jest infekcja, na przykład angina. Szczególnie dotyczy to dzieci. Zmiany łuszczycowe skóry głowy pojawiają się także po długim przebywaniu na słońcu i podrażnieniu skóry – jeśli chcesz uniknąć patologicznego złuszczania się naskórka, nie wychodź na plażę bez kapelusza. W grupie ryzyka łuszczycą są także osoby przyjmujące beta-blokery – jednak w przypadku wystąpienia choroby lekarz zazwyczaj zaleca nieszkodliwy zamiennik.

 

Leczenie łuszczycy. Czy domowe sposoby pomogą?

Raczej nie poradzisz sobie z łuszczycą sama. Niestety metody jej leczenia często są stosowane nieprawidłowo. Pacjenci aplikują na przykład zbyt dużo zaleconej przez lekarza maści, co dodatkowo blokuje usunięcie ognisk łuszczycy. Dlatego pamiętaj o kilku ważnych wskazówkach:

– dokładnie zapytaj lekarza ile razy i w jakiej ilości stosować leczące łuszczycę maści, kremy czy szampony i stosuj się do jego wytycznych;

– spróbuj naświetlań. Choć długie przebywanie na słońcu może pogorszyć stan i zaostrzyć objawy łuszczycy, kontrolowane naświetlanie promieniami UVB z reguły jest pomocne. Korzystną metodą jest także laseroterapia.

– oprócz leczenia organizmu od zewnątrz, stosuj także leczenie od wewnątrz – przede wszystkim, zadbaj o prawidłową suplementację witaminy D3 i kwasu salicylowego;

– świetnym domowym sposobem na łuszczycę skóry głowy jest przemywanie preparatami wzbogaconymi o sole siarczkowe. Pomagają one znieść przykre uczucie świądu i pieczenia, towarzyszące łuszczycy.

Kosmetyki, które ukoją skórę łuszczycową

Wsparciem dla farmakoterapii i domowych metod radzenia sobie z łuszczycą skóry głowy jest dobry szampon. Dobrze wybrać pielęgnację w formie szamponu-kremu – na przykład Kerium szampon przeciwłupieżowy od La Roche-Posay. Działa już od pierwszego zastosowania, znosząc objawy łupieżu suchego, towarzyszące łuszczycy. Zapobiega także nawrotom choroby.  Odpowiada za to kwas lpidohydroksylowy, który usuwa zrogowaciały naskórek. Pomaga także gliceryna, która odpowiednio nawilża przesuszoną skórę. Szampon można stosować codziennie – wystarczy wmasować go w skórę głowy, chwilę odczekać i spłukać. Daje natychmiastowe efekty w postaci ukojenia i ochłodzenia skóry. A właśnie tego najbardziej potrzebuje Twoja borykająca się z chorobą skóra.
shutterstock_393718285

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*