Kiedy kupować bilety lotnicze, żeby zapłacić jak najmniej?

Ceny biletów lotniczych nie są stałe, wahają się w trakcie okresu sprzedaży. Wiele zależy od zainteresowania konkretnym lotem, terminu wylotu, oraz… szczęścia nabywcy. Są jednak pewne określone ramy rządzące cenami biletów.

Z cenami biletów wbrew pozorom nie jest podobnie jak z cenami wycieczek. Tutaj nie ma first minute. Wręcz odwrotnie. Kupując w pierwszym możliwym terminie, można finansowo stracić. Portal cheapair.com po przeanalizowaniu wielu tysięcy zakupów biletów lotniczych doszedł do ciekawych wniosków.

6 – 11 miesięcy przed odlotem – początek sprzedaży biletów to nie najlepszy czas na ich kupowanie. Plusem tego terminu jest pewność, że dostaniemy bilety dokładnie na ten lot, który nas interesuje. Mamy też większą możliwość wyboru konkretnego miejsca w samolocie. W tym okresie nie płaci się dodatkowo za miejsce na życzenie. Ogólnie trzeba się liczyć z tym, że kupno biletu na długi czas przed wylotem to dopłata rzędu 200zł.

3,5 – 6 miesięcy przed odlotem – ceny stabilizują się, są o około 100 złotych wyższe od najniższych. To czas, kiedy trzeba zadecydować, czy czekać na niższe ceny, czy zagwarantować sobie spokój i pewne miejsce w samolocie za stosunkowo niewielką dopłatą.

3 tygodnie – 3,5 miesiąca przed odlotem – statystyki pokazują, że to właśnie w tym okresie ceny biletów lotniczych są najbardziej korzystne. Jeśli potrafimy trzymać nerwy na wodzy i nie kupić biletów zbyt wcześnie, to właśnie teraz możemy zapłacić najmniej.

2 – 3 tygodnie przed odlotem – ceny biletów do atrakcyjnych miejsc będą w tym czasie rosły, jeśli planujemy wycieczkę do obleganego kurortu to niestety najlepszy okres na ich rezerwację już za nami. Jednak bilety do mało popularnych miejsc mogą w tym czasie jeszcze trochę stanieć.

mniej niż dwa tygodnie przed odlotem – w tym terminie bilety kupują hazardziści, dzieci szczęścia oraz ci, którzy liczą na tanie loty w promocji last minute. W sprzedaży są już tylko ostatnie pojedyncze miejsca, na ogół te najdroższe, których nikt nie chciał kupować. Jeśli z jakiegoś powodu istnieje konieczność zakupu w tym terminie, trzeba się liczyć z koniecznością dopłaty w granicach 1000 zł w stosunku do najniższej ceny za ten sam lot.

Czas przed zakupem biletu to jeden z wyznaczników ceny. Warto także zwrócić uwagę na sezonowość cen. W okresie wakacyjnym ceny biletów będą wyższe niż na analogiczne loty w sezonie jesienno zimowym. Równie ważne są święta lokalne i wydarzenia o charakterze rozrywkowym. Jeśli wiemy wcześniej, że w danym terminie w wybranym przez nas miejscu będzie jakakolwiek impreza o charakterze masowym, nieważne religijna czy świecka, to można śmiało założyć, że ceny biletów będą wysokie, nawet po sezonie turystycznym. Jeśli samo wydarzenie nie jest dla nas interesujące, to lepiej zarezerwować lot kilka dni po nim.

149259071857603100

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*